Z kroniki parafialnej:

W 1220 roku wieś nazywała się Kneispole i Knesepole, w 1250 r. Cnespole. Nazwa określa pole księdza albo księcia. Biskup Ołomuńca osiedlił tutaj Niemców. Księże Pole wskazuje na okrągłe założenie wsi, czyli słowiańskie. Księże Pole należało do arcybiskupiego majątku kameralnego Tłustomosty. Zarówno Księże Pole jak i Tłustomosty należały do parafii Kietrz. W 1560 r. był w Księżym Polu ewangelicki ksiądz, proboszcz. Po kontrreformacji na krótki czas, od 1639 do 1654, Księże Pole należało do parafii Sucha Psina, potem znów było filia Kietrza. Ksiądz jechał do Księżego Pola na koniu, którego podstawiała gmina. Nabożeństwa odprawiano tu tylko co trzecia niedziele. Stary drewniany kościołek pw. św. Bartłomieja groził zawaleniem. Dlatego zbudowano w 1745 r. obecny kościół, również pod wezwaniem św. Bartłomieja. Kościół stoi mniej więcej na środku wsi na małym wzniesieniu. Dwa razy spłonęła wieża i dach kościoła, w 1821 r. i 1836 r. Po ostatnim pożarze pokryto dach łupkiem. Wieża pozostała bez kopuły. Dopiero podczas renowacji kościoła w 1906 r. wieża otrzymała kopułę, która jest do dziś. Wielka dobrodziejka kościoła była pani Maria Krause, emerytka. W 1908 r. ufundowała nowy ołtarz główny, a w 1909 r. nowe organy. Na wyposażeniu kościoła znajdują się 18-głosowe organy, które wybudowała firma Schlag & Sohne ze Świdnicy w latach 1909-1910. Instrument jest sygnowany jako opus 854. Organy maja trakturę pneumatyczna i wiatrownice stożkowe. Remont organów został przeprowadzony w latach 2010-2014.